Ohňostroje - toť téma, které vyvolává doslova plamenné diskuse. Přívrženci ohňostrojů zatracují odpůrce a dávají jim nejrůznější přívlastky. Odpůrci, kteří vidí konkrétní následky této zábavy např. u svých domácích zvířat, v sobě jen těžko hledají dávku liberálního myšlení. A ti, kteří cítí během nočních rejů homo sapiens stres největší, mohou pouze mlčet.

1) Ohňostroje jsou velmi neekologické

Do vzduchu, který dýcháme nejen my, se vznesou částečky sazí, prachu, chemikálií a toxických kovů. Tyto částečky však nemizí z vesmíru kamsi do černé díry, ale dostávají se do půdy, do vody, do našich plic. Nejvíce bychom měli myslet na malé děti, starší lidi a nemocné (zejména epileptiky, astmatiky...).

Chceme snad vdechovat dusičnany, uhelný prach, síru nebo sloučeniny mědi, barya či stroncia? Tuny těchto mikročástic se roznesou do ovzduší, do půdy a na hladinu vody. Proč pak řešíme jen znečištění vzduchu automobily?

 

Těžké kovy slouží k obarvení ohňostroje: červenou barvu dodává stroncium a lithium, bílou titan, zelenou baryum a modrou sloučeniny mědi. Hliník, zinek či beryllium se používají pro zvýšení intenzity plamene.

Studie brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu naměřila oproti dlouhodobým průměrům 18× vyšší koncentraci stroncia, 19× více titanu, 15× více barya, 21× více hliníku, 10× více chromu a zvýšené koncentrace dalších kovů. Studie se bohužel nevztahovala na výzkum spadu částic na vodní hladinu a půdu.

Studie amerických výzkumníků zmiňuje tisícinásobné zvýšení koncentrace perchlorátů (tj. solí kyseliny chloristé) ve vodě a spojuje ji s dysfunkcí štítné žlázy.

Každý rok do ovzduší vylétnou tuny dělbuchů. Část tvoří kartonové a plastové trubky, konstrukční části a obaly, část střelný prach a chemikálie.

2) Pyrotechnika jsou peníze vyhozené do vzduchu

Jen málokdo pravidelně pomáhá chudým – a nemyslím tím jen charitu, ale třeba pomoc starším lidem ve vlastní rodině, pomoc příbuzným, o kterých vím, že žijí v nouzi. Mnoha lidem však není líto utratit tisíce korun za pyrotechniku, která nepomáhá nikomu. Jen tomu, kdo se dívá, poskytne velmi krátkou zábavu. Město Praha za novoroční ohňostroj letos zaplatilo 1,7 milionů korun – za pár minut zábavy je to opravdu příliš. Konkrétní částky, které česká města vyhazují za ohňostroje, si můžete prostudovat v níže uvedeném článku Českého rozhlasu. No a není třeba zdůrazňovat, že to jsou peníze nás všech – daňových poplatníků. Nejde jen o nákup samotných ohňostrojů, ale také poplatky za organizaci akce, úklid ulic a poškození majetku či zdraví. Bohužel podle Databáze zahraničního obchodu dovoz ohňostrojů do ČR stále stoupá – nyní statistika ukazuje zboží v hodnotě více než 300 mil. korun.

3) Ohňostroje, petardy a rachejtle mohou poškodit sluch

Hluk při odpalování ohňostrojů může být vyšší než 140 dB – což je hladina poškozující sluch! Kočky, psi a další zvířata mají sluch mnohem citlivější než my, a proto mysleme především na ně. Oni netuší, co se děje a cítí se ohrožení.

4) Máte opravdu rádi zvířata a lidi? Zapomeňte na ohňostroje!

Máte doma psa, kočku…? Přímý kontakt s vystresovaným zvířetem je opravdu žalostný. Jindy klidný pes se rozklepe, leze pod stůl, do koupelny, trpí nechutenstvím. Kočka tráví večer skrčená pod sedačkou. Majitelé mohou zapomenout na klidný večer a pohodovou oslavu. Psi většinou „proštěkají“ celou noc, což většinou zkazí večer i sousedům. O tom, co se děje ve městě a v lesích poblíž malých měst, by se dal natočit thriller. Srny, divoká prasata, lišky, zajíci  ti všichni pociťují šílený stres. Zvířata ztrácí orientaci, prchají před hlukem a bohužel mnohdy pod kola aut. Ptáci pak v panice narážejí do budov, mostů a oken. Časté jsou i popáleniny, poškození zraku nebo smrt.

 

Podle ornitologů ohňostroje každoročně zahubí stovky ptáků. V r. 2013 uvedla ČTK: „Na Mánesův most, nedaleko místa, kde se ohňostroj z Vltavy odpaloval, spadly mezi diváky tři zraněné labutě. Jedna zemřela na místě, jedna pravděpodobně utonula poté, co ji policista zraněnou hodil do vody. Třetí s těžkým zraněním skončila v záchranné stanici v Jinonicích.“

5) Výbušniny ubližují ostatním a poškozují majetek

Převezli jste si auto raději k babičce na vesnici  říkáte si, že to bude lepší než ve městě? Bohužel i na vesnicích se konají jakési "sousedské soutěže" kdo si nakoupil lepší, větší, barevnější ohňostroj a kdo udělá větší hluk… Vy se pak můžete divit, že ráno najdete své auto s poničeným lakem, prasklým okýnkem atd. a pojišťovna vám nemusí zaplatit vůbec nic. Vše záleží na tom, jak dobře jste si pročetli smlouvu. Každoročně vedou ohňostroje k požárům, poškození zdraví a majetku.

6) Pobyt v blízkosti ohňostrojů je vždycky rizikový

Romantické představy o tom, jak strávíte silvestrovskou procházku se svou drahou polovičkou, se mohou změnit v nehezký zážitek  zejména když vám pod nohy někdo hodí petardy, když vám jiskra propálí oblečení a co hůř  když se potkáte s amatérským pyromanem, který si doma vytvořil vlastní směs. U rozměrnějších ohňostrojů je předepsáno, že musíte obložit odpalovací zařízení těžkými předměty. Viděli jste ale ve městě někoho, kdo si s sebou nosí třeba velké kameny? Po odpálení se může základna převrátit a křivka letu jisker může mířit klidně vaším směrem. Moje poslední taková procházka se konala asi před 15 lety, kdy dělbuch pánovi vedle mě utrhnul několik prstů.

7) Používat pyrotechniku znamená být neohleduplný

Na tomhle světě není nic černobílé, ale přece jen platí poučka: "Chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se chovali k tobě." Pokud máte soucit s ostatními živými tvory, prosím, nepodporujte tuto zábavu, která  tak krátké trvání.

Co teď s tím?

Mohli bychom se inspirovat a ohňostroje zcela zakázat alespoň poblíž vodních ploch, nemocnic nebo kostelů, regulovat taképrodej třetí třídy rachejtlí, která se u nás prodává lidem od 21 let (mnoho prodejců však občanský průkaz nekontroluje).

 

Chceme čisté město. Novoroční procházka bývá poněkud depresivní – ulice i parky jsou plné lepenky, plastů a papíru. Lidi žijící ve snaze o zero waste mají hned první den v roce důvod k depresi.

Legislativa bohužel zatím moc přísná není – např. v Praze můžete i ve všední den vidět skupinky dětí, jak odpalují amatérskou pyrotechniku a policie v klidu prochází kolem. Sice se zábavná pyrotechnika I. a II. třídy nebezpečnosti v Praze nesmí používat* jindy než 1. ledna a 31. prosince, ale realita je zcela jinde. (*Výjimku tvoří 13 míst, uvedených ve vyhlášce hl. m. Prahy č. 11/2008.) Nesmíte odpálit rachejtle s více než deseti kilogramy výbušných látek najednou. Přísnější pravidla jsou pouze v národních parcích.

Bohužel dle níže uvedené reportáže na iDnes je možné si zcela bez problému koupit pyrotechniku IV. třídy nebezpečnosti, která je určena pouze pro odborné odpalovače ohňostrojů. Děsivé je, že mnoho lidí nakupuje tyto výrobky na tržnicích, kde jsou ve vlhkém prostředí. To může mít naprosto fatální následky. Bylo by tedy na místě tohle téma řešit s dětmi ve škole i doma, odborně probrat v hlavních médiích, kde jsou většinou zobrazeny jen šokující případy neopatrnosti.

Mohli bychom najít alternativní cesty, jak nasytit občany s potřebou barevné podívané – existují tu tišší verze ohňostrojů, laserové show nebo holografické projektory. Sice budou mít také dopad na život kolem nás, ale mírnější než nyní.

Užívejme si život a oslavujme ho, aniž bychom ubližovali ostatním.

 

Zdroje:

https://academic.oup.com/beheco/article/22/6/1173/218852

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ohnostroje-rachejtle-petardy-ptaci_1812281155_jab

https://zpravy.idnes.cz/pyrotechnika-nelegalni-kategorie-f4-petardy-nebezpeci-policie-uraz-trznice-libus-gg4-/domaci.aspx?c=A181223_174050_domaci_pmk

http://www.praha.eu/public/cc/47/f2/2566255_838506_vyhlaska_c._4_2017_pyrotechnika.pdf

http://chmibrno.org/blog/2018/11/08/ignis-brunensis-2018-pod-mikroskopem/