Kdo by nemiloval vůně? Jsme jimi fascinováni a často slýcháme, že jsou neoddělitelnou součástí našeho stylu, outfitu a image… Parfémy však patří k těm „nejméně čitelným“ výrobkům z hlediska složení.

Pokud máte za sebou studium VŠCHT nebo podobně zaměřené vysoké školy, asi se v tomto článku nedozvíte nic nového. Všechny ostatní ale zveme k přečtení následujících řádků, které lehce pootevřou dveře do tajemného a komplikovaného světa vůní.

Budeme mluvit nejen o vůních obecně, ale především o konkrétní složce Parfum/Fragrance, která je stavebním kamenem všech konvenčních výrobků jako jsou toaletní vody, parfémované vody a olejetělové mlhy a závoje… Když se však porozhlédneme kolem sebe, zjistíme, že vonná složka syntetického původu je součástí většiny výrobků, které si kupujeme v drogerii nebo parfumerii – ať už se jedná o rtěnky, make-upy, šampóny, pěny na holení… V kosmetickém světě je totiž velkou výjimkou, pokud výrobek není uměle parfemován. A proč tomu tak je? Pokud byste si koupili např. běžný krém na obličej bez parfemace, často by nebyl tzv. bez vůně, ale naopak by vyloženě zapáchal.

S nadsázkou lze říci, že žijeme v dosti navoněném světě – parfemované jsou i čisticí prostředky, toaletní papír nebo kapesníčky a v neposlední řadě nekonečné tuny aroma svíček a bytové vůně. V nákupních centrech nás položí na lopatky „parfémovaný vzduch“ hned u vstupu a v autě nám nechybí vonný „stromeček“ případně kapalina do ostřikovače… Na tom by nebylo nic tak špatného, kdybychom měli k dispozici výzkumy zaměřené na zdravotní rizika života v takovém množství vonných složek.

Během diskusí s maminkami slýcháme, že pro své děti shání hypoalergenní kosmetiku a prací prostředky. Děti totiž mají citlivější pokožku a často se potýkají s atopickými ekzémy, dermatitidou nebo dokonce s astmatickými záchvaty po styku s navoněnými produkty. Je ale téměř nemožné přijít na to, která konkrétní složka je původcem těchto nepříjemností. Říkáte si, jak je to možné?

Přísada Parfum nebo Fragrance je totiž pouhým obecným označením pro více než 3.000 chemických látek, které se elegantně ukrývají pod tímto vábivým slůvkem! EWG.org uvádí, že tato složka může obsahovat i rizikový diethyl phthalate, který je v některých výzkumech řazen k tzv. hormonálním disruptorům, a proto by se mu měly vyhýbat minimálně nastávající maminky. Tyto nevyzpytatelné vonné mixy mohou být příčinou alergií, dermatitidy, dýchacích potíží a mohou také ovlivňovat naše reprodukční orgány.

Je ale vůbec možné si bez obav koupit výrobek, který má zmiňovanou složku na zadní straně svého obalu? Odpověď je jasná – ne, pokud produkt nemá důvěryhodnou BIO certifikaci.

Někteří výrobci už zavětřili, že zákazníci jsou čím dál tím informovanější, a tak zkoušejí na produkty přidávat označení - jako najdete např. na vůních Durance: „without CMR“ – to znamená vůně bez přísad klasifikovaných jako karcinogeny, mutageny nebo látky toxické pro reprodukci. No a u vůní, které nemají ani toto označení, se nemůžeme bavit ani vzdáleně o nákupu bez obav… Bohužel i vůně bez CMR mohou obsahovat látky, jejichž účinky na zdraví nedokážeme dostatečně zhodnotit. Stále totiž nevidíme „až na dno výrobku“. Pátráme na webu výrobce a zneklidňuje nás fakt, že ostatní nabízené výrobky jaksi bez CMR nejsou. Doslova lovíme a hledáme na vlnách internetu to, co by měl mít každý zákazník naservírováno zcela bez řečí a ihned – tu nejpodstatnější informaci, kvůli které si něco chceme koupit – tj. kompletní složení výrobku. Když tuto informaci konečně vypátráme, je to na nás, zda výrobci dáme svou důvěru v kvalitu.

Vše podstatné vidíme zde – např. takto vypadá složení toaletní vody Pretty Poppy od značky Durance, kterou si můžete koupit v nejrůznějších prodejnách s přírodní kosmetikou. Máte ale čas a trpělivost hledat, co která složka představuje?

 

INGREDIENTS : Alcohol Denat, Parfum (Fragrance), Aqua (Water), Papaver Rhoeas Petal Extract, Glycerin, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Citronellol, Limonene, Cinnamyl Alcohol, Citral, Linalool, Amyl Cinnamal.

 

Výrobek obsahuje některé nerizikové složky (vodu, výtažek z vlčího máku, glycerin a kyselinu citrónovou), mírně rizikové konzervanty (denaturovaný alkohol, benzoan sodný a sorbát draselný), dále vonné složky (citronellol, hexyl cinnamal, limonene a linalool), které ale mohou způsobovat alergické reakce a vonné složky povětšinou syntetického původu, které můžeme hodnotit jako rizikové (hydroxycitronellal, cinnamyl alcohol, citral a amyl cinnamal. Nejhorší známku však má (dle EWG.org) složka Parfum – která nám vlastně neříká nic jiného, než že výrobek obsahuje ještě dalšílátky, o kterých my spotřebitelé nic nevíme. Celé složení výrobku s popisky najdete na konci článku*.

Pokud by výrobce měl na výrobku certifikát, dost by nám to pomohlo v nákupu. Pokud najdete ve složení Parfum, ale výrobek má např. certifikaci Ecocert, znamená to, že neobsahuje syntetické vůně.

 

Abychom tedy odpověděli na původní otázku v tomto článku – jak vidíte, parfémy a vůně jsou skutečně Pandořinou skříňkou a i když se legislativa především v EU neustále vyvíjí, stále jsou na trhu výrobky, kterým je lepší se vyhnout. Je to ale na vás – někdo žije s heslem, že „do hrobu je třeba jít zhuntovaný,“ my se ale přikláníme k ochraně těla a zdraví jako obrovského daru, který nám umožňuje si tenhle život neuvěřitelně užívat.

 

*Hodnocení složek parfému Eau de Toilette Pretty Poppy od značky Durance

 

V případě, že si uděláte ještě pár minut navíc, dozvíte se, proč je tak těžké a složité nakupovat výrobky bez BIO certifikace. Komplikace tkví v tom, že odborníci na chemii v kosmetice mají rozdílné pohledy na věc. Podívejte se, jak toaletní vodu hodnotí EWG.org a kniha Tajemství kosmetiky Víta Syrového.

 

Dle EWG.org:

1-2 Nízký hazard

3-6 Střední hazard

7-10 Vysoký hazard

 

INGREDIENTS: Alcohol Denat, Parfum (Fragrance), Aqua (Water), Papaver Rhoeas Petal Extract, Glycerin, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal,Citronellol, Limonene, Cinnamyl Alcohol, Citral, Linalool, Amyl Cinnamal.

 

Shrnutí: EWG hodnotí nejhůře směs vonných látek Parfum a dále vonné složky Hydroxycitronellal, Cinnamyl Alcohol, Citral a Amyl Cinnamal – jsou spojovány s výskytem alergií a dermatitidy.

 

Dle knihy Tajemství kosmetiky Víta Syrového:

1 Výborné

2 Velmi dobré

3 Občas ještě přijatelné

4 Špatné

5 Nepřijatelné

 

INGREDIENTS: Alcohol Denat, Parfum (Fragrance), Aqua (Water), Papaver Rhoeas Petal Extract, Glycerin, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Citronellol, Limonene, Cinnamyl Alcohol, Citral, Linalool, Amyl Cinnamal.

 

Shrnutí: P. Syrový ve své knize není tak kritický k některým vonným látkám, které jsou však při vyšší koncentraci rizikové. Co se týká složky Parfum, v knize uvádí, že vonné látky syntetického původu mohou způsobovat zdravotní problémy: zhoršené dýchání, ekzémy a život ohrožující reakce a proto podporuje používání esenciálních olejů. U dvou složek hodnocení v knize nenajdeme.

 

Zdroje:

http://www.duranceshop.com/eau-de-toilette-pretty-poppy-with-poppy-extract-from-provence.html

http://www.ecocert.com/en/natural-and-organic-cosmetics/

https://www.nature.com/articles/s41598-018-24505-w

https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/702512/FRAGRANCE/